İçeriğe geç

Başkan Çayır; “Türkiye’nin İçinde Bulunduğu Şartları Konuştuk”

Başkan Çayır; “Türkiye’nin İçinde Bulunduğu Şartları Konuştuk”

Milli YoL Partisine ziyaret gerçekleştiren Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaretin ardından Genel Başkan Remzi Çayır görüşmenin detaylarını anlattı.

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük bir nezaket göstererek kendilerini ziyaret ettiğini söyleyen Başkan Çayır; “Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları konuştuk. Çıkış yollarıyla ilgili kimi hususlarda fikir teatisinde bulunduk. Adalet, liyakat Türkiye’de yerle bir olduğu için” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Çayır, görüşmede konuşulan ortak talepleri ise şöyle dile getirdi:

 

“Özgürlük alanların genişlemesi, bireyin hak ve özgürlüklerinin dokunulmaması, yani anayasal çerçevede mutlak anlamda korunması gerektiği hususunda, yine Türkiye’nin hukuk devleti, yani adaletin herkes için adalet olması, adalet sistemine şu an bulaşmış olan kefalet sisteminin derhal temizlenmesi gerektiği hususlarını dile getirdik…”

 

Milli YoL Partisi’nin önümüzdeki sürece ilişkin bir yol haritası olduğunu belirten Başkan Çayır; “Siyasetin bir değişime, dönüşüme ve süreli hale getirilmesine hususunu söyledik” diyerek, Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplantıda yaptığı değerlendirmeleri ise şöyle aktardı:

 

“Kendisi Türkiye’nin koktuğunu, kokan bir sistemin olduğunu ve bunun ‘tuz veya benzeri bir şeyle’ temizlenmesinin mümkün olmadığını ama bir değişimin mutlak anlamda şart olduğunu ifade ettiler.”

 

Görüşmenin bir saate yakın sürdüğünü söyleyen Başkan Çayır, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyip desteklemeyeceklerini ise şöyle açıkladı:

 

“Biz bir muhalefet partisiyiz, iktidar partisi değiliz. Üç aşağı beş yukarı kimi hususlarda aynı ifadelerimiz var. Mesela bizim adaletli ve liyakatli bir toplum talebimiz var. Borç ekonomisine dayanmayan ve üretimi önceleyen bir anlayışın Türkiye’de hakim olmasını, rasyonel yönetimin ve sosyal devlet olunması hususlarında bir tür görüş alışverişinde bulunduk. Görüşme verimli oldu. Bir saate yakın bir sohbet oldu. Elbette kendisi bizden destek istedi. Biz de bunu önümüzdeki günlerde, seçime kendi isim ve amblemimizle katılıp katılmamak, kendi adayımızla katılıp katılmamak hususunu kurullarımızda müzakere edip ve ona göre önümüzdeki hafta da muhtemeldir ki görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşacağız”

 

‘Sn Kılıçdaroğlu, Muhsin Yazıcıoğlu ve Sinan Ateş cinayetleri için söz verdi’

 

Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmede içinde bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu 2009 yılında hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne dair şüphelerin de gündeme geldiğini belirten Başkan Çayır; “Bu cinayetin hala aydınlatılmadığını ve bunun bizim için ne kadar önemli olduğunu söyledik. Kendisi de bu konunun öneminin farkında olduğunu ifade etti. Tabii aydınlatılması gereken bir diğer cinayet Sinan Ateş suikastı. Sayın Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı seçilirse her iki cinayetin aydınlatılması için gerekli tüm çalışmaların yapılacağı sözünü verdi” dedi.

 

“HDP ile görüşmede devletin tekliği konusunda taviz verilmemeli”

 

Görüşmede Kılıçdaroğlu’nun Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yapacağı ziyareti de gündeme getirdiklerini anlatan Başkan Çayır; “HDP’nin talepleri olabilir. Bu yüzden Türkiye’de devletin tekliği, vatanın birliği konusunda hiçbir taviz verilmemesi ve bu konunun tartışmaya açılmaması gerektiğini söyledik. Kendisi de bu konularda hassasiyetlerinin olduğunu söyledi” diye konuştu.

 

“HDP’nin talepleri konusunda endişeler iletildi”

 

Başkan Çayır, HDP’nin Kılıçdaroğlu’na ileteceği talepler konusunda endişeleri olup olmadığı yönündeki soruya ise; “Tabii ki, zaten kendileri söylüyor. ‘Özerklik’ diyor, ‘yerel meclis’ diyor. Ortadoğu toplumlarında yerel meclis genel meclisi getirir. Almanya’da bu problem olmaz çünkü yerel meclis talep edenlerin ayrılık fikri yok, silahlı mücadeleleri yok. Türkiye farklı, coğrafya da farklı, karşımızda silahlı terör örgütü var, talep farklı. Mesela Fransa’da herkesin kendi dili serbest ve problem olmuyor. Keşke öyle olsa burada da ama burada öyle olmuyor. Neden? Orada talep edenlerin ayrılık, özerklik talepleri yok” yanıtını verdi…

 

 

 

 

 

***

 

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

error

Bizi Sosyal Medyadan Takip Etmek İster misiniz!?

YouTube
YouTube
E-posta ile takip
RSS