İçeriğe geç

“Cumhurbaşkanı Adayı Çıkarmama Yönünde Karar Aldık”

Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır, Genel merkez binasında haftalık basın toplantısı düzenledi

 

Başkan Çayır, Ramazan’a girerken artan temel gıda maddelerine son bir yıllık astronomik zamlara ilişkin şunları söyledi;

 

“Geçen sene ramazanın simgesi pide, 360 gram 4 liraydı. Bu sene 300 grama düşürmüşüz, fiyatı 10 liraya çıkarmışız. Üzerine yumurta atınca da 2,5 lira fiyat farkı getirmişiz. Yani yüzde 300 civarı bir, ramazan pidesini pahalı hale getirmişiz. Yumurtanın kolisi, geçen ramazan 40 lira, bu ramazan 80 lira; yüzde 100. Et, geçen ramazan 85 lira, bu ramazan 250 TL. Peynir, 30-35-40 lira civarındayken bu sene 160 lira. Temel gıdalar bunlar, sağlıklı yaşamak için tüketmemiz gereken temel gıdaların ahvali böyle. Geçen seneden bu yana kimi temel gıdalar yüzde 300 zamlanmış. Hayatı zorlaştırılmış. Elbette pandemi, deprem dahil yaşadığımız felaketlerin etkisi olmuştur. Pandemiyi bütün dünya yaşamıştır. Depremi sadece ülkemiz yaşadık”

 

“Hukuka uymuyorsun, kafana göre Türkiye’yi yönetiyorsun”

 

“Biz, rasyonel yöneticilerden, rasyonel akıl sahiplerinden yoksun şekilde hayata devam ediyoruz. Gerçeklerle hareket edemiyoruz. Günü birlik adımlarla ülke yönetmeye kalkarsanız, sırf bir dönem iktidarı devam ettirmek, 5 yıl daha bu ülkenin başında bulunmak için ülkenin, iktisadın gerçekleriyle hareket etmek yerine masal anlatmaya devam eder, günü kazanmak için durmadan zamların bir şekilde devam edip bir taraftan da göz boyamak için emekliye bir gecede ‘2 bin lira zam yaptım, bak sizin hayatınızı nasıl kolaylaştırdım’ diye başlarsanız söze, bunun adı siyaset değil politikanın ta zehri olur, milleti aldatmaca olur. 7 bin 500 lira oldu ama asgari ücretin yine altında. Göz boyama. Bunu bir nimet olarak, büyük bir armağan olarak sunuyorlar. Hayatı zor adamın. Depremzede çadırın içinde hayatını devam ettirirken yarına ait hayalleri yok. Ama sen, bir yaramızı iyileştirirken bile gerçekçi davranmıyorsun, hukuka uymuyorsun, kafana göre Türkiye’yi yönetiyorsun.

 

Bu anlayışların Türkiye’yi götüreceği hiçbir yer yoktur. Temelde hukuku, merhameti, adalet, vicdan olmayan bir sistemin doğuracağı hiçbir iyilik yoktur. Yanlış işe doğruya varamazsınız. Şu anda yaşanılan zorluğun temeli de budur. Biz akılla, bilimle, insafla, irfanla, merhametle, adaletle ülke yönetiminin yönetilmesi gerektiğini, bunun dışındaki yaklaşımların ülkeyi bir an için rahatlatsa dahi sonuçları itibariyle biraz daha kötüleştirdiğinin inancındayız ve farkındayız”

 

“Yazıcıoğlu ve Ateş cinayetlerinin faili meçhuller raflarına kaldırılmalarına izin vermeyeceğiz”

 

Başkan Çayır, Muhsin Yazıcıoğlu suikastının üzerinden 14 yıl geçtiğini söyleyerek; “25 Mart Cumartesi günü kabri başında onu sevenler, alperenler, onun yolunda giden Milli Yol Partililer buluşacaklar. Haykıracaklar; ‘yetmedi mi, 14 yıl neyi bekliyorsunuz, ana dava açıldı mı.’ Hukuk şu ana kadar ne yaptı? Adliyeler, savcılar, hakimler ne yaptı? Şu an görülmekte olan bir tek dava kaldı. Daha önce Göksun’da açılmış olan ‘hırsızlık davası’ Kahramanmaraş’ta görülüyor. Başka bir dava var mı yok. Açılmakta olan bir dava var mı yok. Neyi bekliyorlar? Seçimin bitmesini bekliyorlar. Biz onu sevenler, onun ilkelerini, onun siyaset biçimini ve adamlığını unutturmayacağız ve davanın kapanması için uğraşanların heveslerini kursaklarında bırakacağız. Asla ve asla dosyanın failli meçhul raflarına kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Tıpkı Sinan Ateş cinayetinde olduğu gibi. 2 ay geçti, Sinan Ateş vakası ve cinayeti, etrafı, sağı, solu aydınlatılamadı. Biz siyasette ve insanca bu ülkede yaşadığımız müddetçe bunlara asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

“Türkiye’nin yeni bir döneme girebileceğini, yeni bir anlayışa kavuşması gerektiğine inanıyorum”

 

Başkan Çayır, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Utanmadan, arlanmadan ‘14 Mayıs’ta yapılacak seçimi ya iç savaş çıkar ya mevcut iktidar kazanır’ diyen bir anlayışın yüzüne tükürüyorum. Ortada cennetin ve cehennemin yolları yoktur. Yaptığımız seçimin bir tarafında cennet yolu, öbür tarafından cehennemin yolu yoktur. Sadece yaşadığımız bu dünyayı daha iyi yaşanır kılma iddiası ile ilgili sizden bir şey istiyoruz. İman veya ahiretle ilgili arsa, konut satmıyoruz. Satanlar da tam anlamıyla siyasetçinin üç kağıtçılarıdır. Ben, 14 Mayıs’ta milletin iradesinin sandığa tam yansımasıyla Türkiye’nin yeni bir döneme girebileceğini, yeni bir anlayışa kavuşması gerektiğine inanıyorum. Biz, çıktık dedik ki ‘Bir şey değişecek, her şey değişecek’. O bir şey, sistemin kendisidir. Ben, adresin biz olduğunu biliyorum. Bizim bir tek eksiğimiz var, millete kendimizi anlatmamız gerekiyor.”

 

Cumhurbaşkanı adayı çıkarmama yönünde karar aldık.

 

Başkan Çayır, Milli YoL Partisinin cumhurbaşkanı seçiminde izleyeceği yola ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyip desteklemeyeceklerine ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:

 

“Yaptığımız istişarede, bu dönem aday çıkarılmaması gerektiği yönünde illerimiz, ilçelerimiz, merkez kararımız bir irade beyanında bulundu. Bu dönem cumhurbaşkanı adayı çıkarılmaması kararı alındı” dedi.

 

‘Kemal Kılıçdaroğlu konusunda istişareye devam ediyoruz’

 

Başkan Çayır, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ziyaretine ve destek konularına ilişkin, “Onlar şu andaki hukuksuzluktan ve durumunda kurtulmak gerektiği ifadesiyle yola çıktıklarını ve destek istediklerini söylediler. Bizler gidişattan rahatsız olduğumuzu, mevcut durumu beğenmediğimizi, beğenmediğimiz için siyasi parti olarak ortaya çıkıp, bu sistemi değiştirmek üzere kendimizi konuşlandırdığımızı ve bu şekilde bir tavır aldığımızı ifade ettik. Arkadaşlarımızla istişareye devam ediyoruz. Merkez karar kurulumuz, görevi ve kararı başkanlık divanına tevdi etti. Divan da muhtemelen önümüzdeki haftanın başlarında toplanacak. Bu konuyla ilgili görüşümüzü kamuoyu ile paylaşacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

***

Basın açıklamasının tamamını buradan izleyebilirsiniz

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

error

Bizi Sosyal Medyadan Takip Etmek İster misiniz!?

YouTube
YouTube
E-posta ile takip
RSS