İçeriğe geç

Ek MTV’nin İptali İçin Vergi Mahkemesine Dava Açıldı

Ek MTV’nin İptali İçin Vergi Mahkemesine Dava Açıldı

Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır, 6 Şubat depremlerinin etkilerinin azaltılmasıyla gerekçesiyle bir kereye mahsus olmak üzere bu yıl milletimizden bir kez daha alınacak olan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ödemesinin iptali için Ankara Vergi Mahkemesi’ne dava açtı.

 

Başkan Çayır, “Hiçbir hukuk literatüründe, evrensel hukukta, yerel hukukta hiçbir ceza veya vergi geriye doğru işletilemez. Geriye doğru işletilen ve bizden istenen Motorlu Taşıtlar Vergisi sadece ve sadece örneği Türkiye’de var. Milli Yol Partisi burada bir öncülük yapıyor. Birey olarak bulunduğunuz yerdeki vergi mahkemelerine başvurun, idare mahkemelerine başvurun. İç hukuk yolları tükendiğinde hep beraber milletimizle birlikte Anayasa Mahkemesi’ne gidip orada da hakkımızı arayacağız” dedi.

 

Meclis’te geçen hafta kabul edilen torba yasa ile memur maaşına zam ve ek vergiler getirilirken, bu kapsamda motorlu taşıtı olan vatandaşların bu yıl MTV’yi iki kez ödemesi gündeme geldi.

 

Başkan Çayır bugün, bu ödemenin iptal edilmesi için Ankara Vergi Mahkemesi’nde dava açtı. Hem Milli Yol Partisi adına hem de kişisel olarak mahkemeye başvuran Çayır, burada şu açıklamayı yaptı:

 

“Bugün burada daha önce hükümetin açıkladığı seçimden sonra zam sağanağının içerisinde bulunan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin geriye doğru işletilmesi, yani verdiğimiz verginin bir daha tahakkuk etmesi ve milletten bir daha vergi alınmasıyla ilgili verilen kararın iptali için Vergi Mahkemesi’ne dilekçemizi sunmak istiyoruz. Hem Milli Yol Partisi olarak hem bireysel olarak. Çünkü konuştuğumuz hukukçular dediler ki ‘İç mevzuat bittikten sonra Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapabiliriz.’

 

“SANKİ BAŞKA HÜKÜMET İŞBAŞINDAYMIŞ DA YENİ KURULAN HÜKÜMET GEÇMİŞTEN BÜYÜK BİR ENKAZ DEVRALMIŞ”

 

Gerçekten hayretler içerisindeyiz. Neden hayret içerisindeyiz? 21 yıllık iktidar o kadar acemi, o kadar tuhaf hareketlerde bulunmaktadır ki sanki bir dönem önce başka bir hükümet iş başındaymış, yeni bir hükümet kurulmuş ve dolayısıyla da yeni kurulan hükümet geçmişte büyük bir enkaz devralmış. Bu büyük yükün altında Türkiye inim inim inlerken yeni hükümet kurulmuş ve dolayısıyla yapılan bütün icraatların sorumlusu, sahipleri değilmiş gibi davranmaktalar. Gerçekten üzülerek söylemeliyim ki yüz yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinin dörtte birinden fazla bir hükümet etmiştir. Yani yüz yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nde 22 yıldır mevcut hükümet var. Bu hükümet ettikleri süreçte hiçbir zaman geçmişte koalisyon dönemi yaşanmamış. Tek başına iktidarsınız, tek başına ülkeyi yönetmişsiniz, tek başına kadir olmuşsunuz, muktedir olmuşsunuz. Hal böyleyken döne dolaşan, zamdan başka yol bulamamış olmanızı hayretle ve acıyla, esefle izliyoruz. Koskoca 22 yıl ülkeyi yönetiyorsunuz, Türkiye Cumhuriyeti’nin neredeyse dörtte bir zaman diliminde ülke yönetimine hakim oluyorsunuz. Hal böyleyken hiçbir çıkış yolu bulamadınız da hiçbir derde derman bulamadınız da zamlarla hayatı pahalı kılarak, vergileri katlayarak neyin çaresi buldunuz?

 

“GERİYE DOĞRU İŞLETİLEN VE BİZDEN İSTENEN MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ SADECE TÜRKİYE’DE VAR”

 

Hiçbir hukuk literatüründe, evrensel hukukta, yerel hukukta hiçbir ceza veya vergi geriye doğru işletilemez. Geriye doğru işletilen ve bizden istenen Motorlu Taşıtlar Vergisi sadece ve sadece örneği Türkiye’de var. Hiçbir ülkede böyle bir örneklik yok, böyle bir uygulama yok. Hal böyleyken hükümetin sanki hiçbir şey olmamış gibi zamlara devam etmesi, hayatı yaşanmaz kılmasını anlamak mümkün ama güç. İnsan gerçekten üzülüyor. Bugün burada bu Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin iptali için Vergi Mahkemelerine dilekçemizi sunuyoruz. Bütün vatandaşlarımıza; arabası olan, taşıtı olan bütün vatandaşlarımıza ve kardeşlerimize burada çağrıda bulunuyorum. Lütfen bizim yaptığımızı yapın. Milli Yol Partisi burada bir öncülük yapıyor. Birey olarak bulunduğunuz yerdeki vergi mahkemelerine başvurun, idare mahkemelerine başvurun. iç hukuk yolları tükendiğinde hep beraber milletimizle birlikte Anayasa Mahkemesi’ne gidip orada da hakkımızı arayacağız.”

 

***

Basın açıklamasının tamamını buradan izleyebilirsiniz...

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

error

Bizi Sosyal Medyadan Takip Etmek İster misiniz!?

YouTube
YouTube
E-posta ile takip
RSS