İçeriğe geç

Hükümet Şoförlere Gerekli Destekleri Yapsın

Hükümet Şoförlere Gerekli Destekleri Yapsın

Milli Yol Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yunus Ekşi, taşıma sektöründe düşük ücretlerle çalıştırılan şoförlerin prim için hız yapmak zorunda kaldığı, dinç kalabilmek için yasaklı madde kullandığı iddiasını gündeme getirdi. Bu durumun trafikte büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Ekşi, hükümete başta mazot desteği olmak üzere gerekli iyileştirmeleri yapması çağrısında bulundu. 

 

Milli Yol Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yunus Ekşi, uzun yol şoförlerinin sorunlarının düzeltilmesi için iktidara çağrı yaptı. Şoförlerin prim uğruna hız limitlerini aşarak hayatlarını riske attıklarını belirterek “Şu anda yollarda olan şoförlerimizin almış oldukları maaşların düşüklüğünden kaynaklanan ve bundan dolayı kendilerine artı bir prim vererek normal hızların üstüne çıkma gibi bir durum söz konusu” diye konuştu. Ekşi şunları söyledi:

 

“Şoförler ve taşıma sektöründe olan, taşıma sektörünün bileşenleri olan lojistik, lojistikte mal sahibi olan esnaflar, onların son halkası olan şoförlerle ilgili Milli Yol Partisi olarak sorunlarıyla ilgilenen bir açıklama yaptık. Şu anda yollarda olan şoförlerimizin almış oldukları maaşların düşüklüğünden kaynaklanan ve bundan dolayı kendilerine artı bir prim vererek normal hızların üstüne çıkma gibi bir durum söz konusu. Dolayısıyla bu primleri alabilmek için çok tehlikeli hız sınırlarını aşmalarından dolayı can güvenliği tehlikesi var. Milli Yol Partisi olarak milletimizin bunu gündemine getirmeye çalışıyoruz. Şu anda TIR’ları tecrübesiz şoförler ve bir başka söyleme göre Suriyeli şoförler kullanıyor. Prim verilerek bunlar asgari ücret üzerinden çalıştırılıyor. Bu primi elde edebilmek için şoförlere bir hap satılıyor. Bu hapın özelliği sürücüyü dinç tutmak ve uzun bir şekilde yolculuk yapabilmesini sağlamak. Bunun tesiri nedir? Sürücü tamamen bir mankurt haline geliyor, yola bakıyor ama şuursuz bir şekilde bakar hale geliyor, trafikte büyük bir tehlike oluşturuyor. Sebep ne?

 

“HÜKÜMETİMİZ ŞOFÖRLERE GEREKLİ TEŞVİKLERİ YAPSIN”

 

Yetki belgeleri olduğu halde düşük ücretle çalıştırılması ve prim verilmesi, bu prim verilerek maaşının artırılmaya çalışılması, bu da onu hıza itiyor ve kaza yapmasına sebep oluyor. Bu tip tehlikeler var. Bunu Milli Yol Partisi olarak can güvenliği için son derece önemsiyoruz. Sektöre lojistik, kamyon sahipleri ve şoförler olarak bakıldığında ayrı ayrı sorunlar var ve bu sorunları yekun olarak değerlendirerek hükümetimizin ivedi bir şekilde çözüm alması gerekiyor. Bununla ilgili iyileştirmelerin yapılması lazım, mazot desteği verecekseniz mazot desteği verin, emekçilerin hakları verilmiyorsa bunlarla ilgili hükümetimiz şoförlere gerekli teşvikleri yapsın. Şoförlerimizi zorlayan şartların kaldırılması gerekiyor. Hükümetimizin bir çok yasal düzenlemeyi yapması gerekiyor. Sektörün lojistik, mal sahipleri ve şoförler anlamında talepleri ortadadır. Bu konunun takipçisi olacağız.”

 

HABER MERKEZİ

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

error

Bizi Sosyal Medyadan Takip Etmek İster misiniz!?

YouTube
YouTube
E-posta ile takip
RSS