İçeriğe geç

“Mavi Vatan” Kabotaj Bayramı İle Ayrılmaz Bir Bütündür.

Osmanlı Devleti’nin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı, Lozan Barış Antlaşması ile 1923 yılında kaldırılmıştır.

 

20 Nisan 1926 yılında kabul edilen Kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiştir. Her yıl 1 Temmuz, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaktadır.

 

Kabotaj, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıktır. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, milli ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koymaktadır.

 

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin “Mavi Vatan”ı, Kabotaj Bayramı ile ayrılmaz bir bütündür. Deniz sınırlarımızla birlikte Mavi Vatan’ımızın yüzölçümü 462 bin km²’dir. Ülkemizin güvenliği, Mavi Vatan sınırlarından geçer. Mavi Vatan, Türk milletinin denizlerdeki özgürlüğünün göstergesidir.

 

Milletimizin Denizcilik ve Kabotaj Milli Bayramı’nı kutluyor, Mavi Vatan bilincinin tüm toplumumuza kazandırılmasını TBMM’den bekliyoruz.

 

Kamuoyuna Duyurulur

 

Yunus EKŞİ
Milli Yol Parti Sözcüsü

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

error

Bizi Sosyal Medyadan Takip Etmek İster misiniz!?

YouTube
YouTube
E-posta ile takip
RSS