İçeriğe geç

Yunus EKŞİ

Siyasi İşler Başkanı ve Parti Sözcüsü

RİZE - 1974

ÜNİVERSİTE/ YÜKSEK LİSANS

ÜNİVERSİTELER:
1. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi, İktisat Bölümü
2. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü
3. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Ön Lisans İlahiyat Fakültesi
4. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler lisans

YÜKSEK LİSANS:
Burussels Capital University (EKONOMİDE BORÇUN KAYNAĞI VE BORÇ SİSTEMİ)

DOKTORA ÇALIŞMASI:
Burussels Capital University’de devam ediyor

MESLEK:
İktisatçı, Ekonomist, Sosyolog, Araştırmacı Gazeteci Yazar, Finansal Danışmanlık

ÖZGEÇMİŞİ;
1974 yılında Rize’de doğdu. Liseyi İstanbul’da, Mehmet Beyazıt Lisesinde okudu. Lisans öğrenimlerini; Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü, Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler lisansı olmak üzere üç lisans bölümü olarak tamamladı. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Ön Lisans İlahiyat Fakültesini bitirdi.

YENİ EKONOMİ MODEL ÇALIŞMASI;
Mevcut ekonomik sistemin yapısal sorularını sistemsel bir değişim çalışmasıyla; İktisat Hareketi yapılamasında yer aldı. İktisat Hareketi sözcülüğünü üslendi. İktisat Hareketi kurucusu ve Havuz Sistemi kurucusu Prof. Dr. Mete Gündoğan ile çalışmalarını hali hazırda sürdürmektedir.

Türkiye’de yeni bir iktisat modeli önererek ekonomide dışa bağımlı çözülemeyen sorunları Tabanda gerçekleştirilecek yeni iktisadi modelle çözüleceğini Taban Ekonomisi ile öneriyor.

Yurt içinde birçok il ve ilçede; ekonomi, iktisat ve para kredi sistemleri üzerine konferanslar verdi.

Türk Ekonomisinin yeniden yapılanmasına yönelik havuz sisteminin kurucusu Prof. Dr. Mete Gündoğan’la birlikte “Taban Ekonomisi” çalışmalarını, yürüttü.

Ekonominin yeniden yapılanması gerekliliği ve bunun faizsiz, yerli ve milli bir modelle mümkün olacağı, mevcut borca dayalı para sisteminin değiştirilerek; iktisadi kalkınma ve bağımsızlığın temellerinin atılabileceği inancıyla çalışmalarını yürütmektedir.

İŞ DÜNYASI
Kıymetli taş eğitimi aldı. Aile şirketleri olan Ekşioğlu İnşaat ve Ekşioğlu İmtaş Ltd. Şti’de proje yöneticisi, Emlak ve Finans sektörlerinde danışmanlık, Yektaş Yapı Ekşioğlu inşaat Taahhüt A.Ş’ de halen proje ve finans danışmanı olarak çalışıyor.

MEDYA:
Yeni Söz Gazetesinde köşe yazarı olarak ekonominin sorunları ve çözüm yolları hususunda yazılar yazan Ekşi, TV programları, Mirat Haber köşe yazarlığı ile siyasi, ekonomik program yorumları devam ediyor. Aylık Anadolu Gençlik Dergisinde, Dünya Sosyologlar Derneği ile İstanbul Üniversitesi Sosyoloji kürsüsünün ortaklaşa çıkardığı SosyoLOG Dergisinde de köşe yazarlığını sürdürmektedir. Ayrıca birçok haber sitesinde haftalık yazılarına devam etmektedir.

SİVİL TOPLUM ÇALIŞMALARI
Çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev aldı. Avrasya Bir Vakfı bünyesinde, Avrasya Stratejik Araştırma Merkezi (ASAM) yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Ayrıca; Uluslararası Üniversiteler Birliği, İslam Ülkeleri Akademisyenler Birliği ve İslam Ülkeleri Akademisyenler Vakfı’na da üyedir. Dünya sosyologları Derneğinin Genel Başkan Yardımcılığını yürütmektedir.

***

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

error

Bizi Sosyal Medyadan Takip Etmek İster misiniz!?

YouTube
YouTube
E-posta ile takip
RSS