İçeriğe geç

Yıllarca Kaybeden İnsanların Yerini Terk Etmesi Demokrasinin Gereğidir

Yıllarca Kaybeden İnsanların Yerini Terk Etmesi Demokrasinin Gereğidir

MİLLİ Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır, “Ana muhalefetin başı çeşitli zamanlarda yarım kalsa da bir şeyler söylemişti. Hâlbuki yıllarca kaybeden insanların yerini terk etmesi demokrasinin de siyasi parti olmanın da insanlığın da gereğidir. Türkiye’de ne yazık ki böyle bir gelenek yok” dedi.


Milli Yol Partisi lideri Remzi Çayır, partisinin genel merkezi binasında düzenlediği haftalık basın toplantısında şunları konuştu.


“21 Yıl Değil 221 Yıl Yönetseler Ben Türkiye’deki Ahvalin Değişeceğine İnanmamaktayım”

“Bir seçimi geride bıraktık. Seçimi geride bırakırken bazı hakikatlerle ve bazı gerçeklerle Türk milleti baş başa kaldı. Bir tarafta alabildiğine umut tacirliği yapan, hayal satan, gerçeklerle değil hayallerle hareket eden hem muhalefet hem iktidar milletin umudunu yordu. Şu anda insanlar yaşadıkların günübirlik sıkıntılarla baş başa kaldılar. Eğer bir emeklinin evi yoksa barkı yoksa köyden un, bulgur, mercimek, ekmek gelmiyorsa vay bu adamın haline. Şu anda Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de veya Kahramanmaraş’ta bir ev kirası 8-9-10 bin lira. Kendilerini hiç sorumlu saymadılar. Hiçbir kötülüğün ve yanlışın sorumlusu iktidar değil maşallah. Bu şekildeki bir anlayışın Türkiye’ye verebileceği bir şey yoktur. 21 yıl değil 221 yıl yönetseler ben Türkiye’deki ahvalin değişeceğine inanmamaktayım.


“Türkiye Orta Direğini Kaybetmiş Durumda, Orta Sınıfını Kaybetti”


Gerçekler üzerinden, rakamlar üzerinden hareket edemiyoruz. Kendini aklamak adına rakamları bile başkalaştırmayı düşünüyoruz. Eğer biz masal görmeye ve anlatmaya devam edersek sadece kaybeden iktidar olmuyor, milletimiz oluyor. İktidar bir dönem daha kazanmış olabilir hatta sonraki dönemleri de kazanmış olabilir ama bu bizim hala yukardakiler ve aşağıdakiler filminin devam etmediğini göstermiyor. Şu an Türkiye orta direğini kaybetmiş durumda. Orta sınıfını kaybetti. Aradaki uçurum gittikçe açılmaktadır.


“Faiz Sebep Enflasyon Sonuçtur’ Diyen Erdoğanizm Kaybetmiştir”


İktidar kendince geçmişte Avrupa ve uluslararası finans çevrelerinde güya kredisi olduğunu iddia ettiği bir kişiyi paranın başına getirdi. Mehmet Şimşek. Bir kişiyle ekonomiyi düzelteceğini sanıyor. 22 Haziran’ı iyi gözlemleyin. ‘Faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ diyen Erdoğanizm kaybetmiştir. Mehmet Şimşek 22 Haziran’da ne yapacak? Merkez Bankası politik faizini yukarı doğru çıkarmak zorunda. Faiz silahını kullanacak. Enflasyona, hayat pahalılığına karşı kullanacak.


“500 Liralık Banknot Basacaklar, Basmazlarsa Çuvallarla Maaş Ödemeye Gidersiniz”


Ocak ayından bugüne kadar para yüzde 20 pahalanmış ve yüzde 20 paramız değer kaybetmiş. Gittikçe de bu oran yükselecek bizim para pul olacak. Bundan 1 yıl önce 706 milyon 200’lük banknot varmış piyasada. Şu anda 1,2 milyara çıktı. Para gittikçe pul oldu. Şimdi muhtemelen 500 liralık banknot basacaklar. Basmazlarsa çuvallarla maaş ödemeye gidersiniz. Bu halden kurtulmanın tek yolu iktidarıyla muhalefetiyle rasyonel düşünmek, memleketi, insanı, bu toprağı düşünmek.


“Dar Gelirlilerin Gelecekle İlgili Herhangi Bir Hesapları Yada Planları Olamaz”


Şu anda reel sektör ne yapacağını bilemez halde. Dar gelirlilerin gelecekle ilgili herhangi bir hesapları ya da planları olamaz. Günübirlik yaşayıp günübirlik ölmek dışında yapacakları bir iş kalmadı. Milletin geleceği, onurlu ve şerefli yaşaması yok. Sadece ve sadece bulundukları konuma koruma kaygısıyla siyaset yapıyorlar. Eğer Türkiye rasyonel, akılcı, gerçekçi, hayatın icaplarına uygun bir ekonomik gerekliliği ortaya koyamazsa hayattaki seviye yok olur. Ülkeyi yönetenlerin aklına başına almaları gerekir. Bizim bu kötülük vadisinden bir an önce çıkmamız lazım.


“Zam Geliyor Verdikleri Paralar Yetmiyor Hemen Eriyip Gidiyor”


Asgari Ücret Komisyonu toplanıyormuş, eğer bu kafayla devam ederlerse 3 aydan 3’a zamlar gelir. Arkadan zam geliyor ki verdikleri paralar yetmiyor hemen eriyip gidiyor. Milletin ihtiyacı için hayatını kolaylaştırmak için değil, milletin hayatını daha güzel kılmak için değil. Para pul olunca üzerine biraz daha para koyuyorlar. Bunun adına da zam diyorlar. Kısır bir döngü.”


Milli YoL Partisi Süreli Siyaseti Savundu”


Başkan Çayır, muhalefetin seçimlerden sonra hayal kırıklığı oluşturduğunu söyleyerek, “En azından Cumhurbaşkanı adayı olmuş bir kişiden dönüp olup biteni kabullenmek ve gerçeklerle millete anlatmak düşerdi. Ben gerçekten üzüldüm. Ana muhalefetin başı çeşitli zamanlarda yarım kalsa da bir şeyler söylemişti. Hâlbuki yıllarca kaybeden insanların yerini terk etmesi demokrasinin de siyasi parti olmanın da insanlığın da gereğidir. Türkiye’de ne yazık ki böyle bir gelenek yok. Herkes durduğu yerde hep durmak, ölüme kadar durmak istiyor. Bunun adı siyaset değil. İktidarı da muhalefeti de saltanattır. Bu saltanata gerek yok. Milli Yol Partisi süreli siyaseti savundu. Onu da anlatamadık. ‘Artık siyaset süreli hale gelmeli, tanımlı hale gelmeli, görev tanım ve süresinin belli olduğu bir yapıya kavuşmalıdır’ dedik. Hatta partiler demokrasi ile buluşmalı dedik. Türkiye’nin demokrasiye ihtiyacı var. Seçime giren veya girmeyen kurulmuş tüm siyasi partilerin demokrasiye, hukuka ve insanca bir yapıya ihtiyacı var. Bu yapıla kurulmadığı müddetçe bir şeyleri başarma şansımız yoktur” dedi.

***

Basın açıklamasının tamamını buradan izleyebilirsiniz...

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

error

Bizi Sosyal Medyadan Takip Etmek İster misiniz!?

YouTube
YouTube
E-posta ile takip
RSS