İçeriğe geç

Yoksulluk, Milli Güvenlik Sorunu Haline Dönüştü!

Yoksulluk, Milli Güvenlik Sorunu Haline Dönüştü!

Milli Yol Partisi Türkiye genelinde ‘Sesiz Çığlık Duran Adam Eylemleri’ne devam ediyor.

 

Milli Yol Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yunus Ekşi bu haftaki Sesiz Çığlık Duran Adam Eylemleri – İstanbul ayağında Bakırköy Cumhuriyet Özgürlük Meydanı’nda haftalık gündem değerlendirme basın açıklaması yaptı.

 

Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yunus Ekşi; “Hükümet faizcilere kesenin ağzını açarken, halka tasarruf edelim diyor. Soruyorum 7 bin 500 TL maaş verdiğiniz bir insana hangi tasarruf eylemleriyle tasarruf edin diyorsunuz? Yoksulluk milletimizin güvenlik sorunu haline döndü. Milli Yol Partisi olarak kurulu sömürü ekonomik düzen değişmediği sürece hiçbir şeyin değişmeyeceğini söylüyoruz” dedi.

 

“Alım Gücünün ne Kadar Azaldığına İşaret Ediyor”

 

Ülke genelinde hükümetin seçim sonrası ekonomide uyguladığı zam politikalarına karşı ‘Sessiz Duruş’ eylemini gerçekleştirdiklerini ifade eden Ekşi; “Ülkemizin her tarafında başlatmış olduğumuz bu eylem bütün halkımızın sorunlarını dile getirme anlamında yüklenmiş olduğumuz sorumluluktur. TÜİK, Haziran ayında içme sütünün yıllık %11.2 azaldığını beyan etti. Tavuk eti üretiminin yıllık %19.7 azaldığını ifade etti. Bu bize milletimizin alım gücünün ne kadar azaldığına işaret ediyor. Artık insanlarımızın kırmızı eti geçin beyaz eti dahi tüketemez hale geldiğini gösteriyor” dedi. 

 

“Bir Dakikalık Sesiz Duruş Eylemi İle Milletimizi Uyandıracağız”

 

17 yılda üretici fiyat endeksinin 20 kat arttığını ifade eden Ekşi, “Tüketici fiyat endeksinin ise 12 kat arttığını görüyoruz. Bu da bize üretici fiyat endeksinin maliyetlerinin ne kadar çok olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Maalesef zam hortumu vergiler üzerinden milletin cebine, faizler üzerinden de devletimizin kasasına bağlanmıştır. Borçla ürettiğimizi, borçla tüketir hale geldik. Şimdi hükümetimiz bu borçların bedelini zamlarla, vergilerle milletimize, yüksek faizlerle devletimize ödettiriyor. Tam 22 yıldan beri iktidardasınız, millete dişinizi biraz daha sıkın 2024 yılında enflasyon düşecektir diyorsunuz. Bunu söylerken de devleti ve milleti borçlandırmaya hızlı bir şekilde devam ediyorsunuz. Biz sizin ne yaptığınızı çok iyi biliyoruz. Onun için Milli Yol Partisi olarak, ‘Bir Dakikalık Sesiz Duruş Eylemi’ ile milletimizi uyandıracağız” diye konuştu. 

 

“Uygulanan Ekonomik Politikalar Milletimizi Hasta Etti”

 

Sözlerine devam eden Ekşi, “Ev almanın hayal olduğu, evlenmenin zorlaştığı, kiraların ödenemez hale geldiği ülkemizde yoksulluk adeta kabul edilebilir hale geldi. Bugün yoksulluk sınırı 34 bin liralara dayandı. Halkımız büyük bir umutsuzluk içinde, sosyal psikolojik bunalım geçiriyor. İnsanlarımız ay sonunu nasıl getireceğiz derdine çare ararken sürekli borçlanarak yaşamını devam ettirmeye çalışıyor. Millet olarak şu anda bir depresyonun içerisindeyiz. 2021 yılında 59 milyon 641 bin antidepresan ilaç kullanan bu millet bu rakamı2022 yılında 61 milyon 871 bine çıkardı. Millet olarak 61 milyon 870 bin 998 antidepresan kutusu kullanıyoruz. Uygulanan ekonomik politikalar milletimizi hasta etti” dedi.

 

“ÜLKE VE MİLLET TAMAMEN YOKSULLAŞMIŞTIR”

 

Halkın borç ekonomisine karşı köle haline getirildiğini söyleyen Ekşi; “Ülke ve millet tamamen yoksullaşmıştır. 20 milyona ulaşmış işsizlik var. Verdiğiniz zam artışlarını uyguladığınız zam politikalarınızla anında geri alıyorsunuz. Çalışan 5-10 yılda ev alabilirken bugün ev almak artık hayal oldu. Yoksulluk milletimizin güvenlik sorunu haline döndü. Zamlarla kader kabul ettirilmeye çalışılan bir anlayışta Türkiye’nin asla çaresiz olmadığını haykırıyoruz. Hükümetin borç politikalarından asla vazgeçmeyeceğini Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ifade ediyor. Merkez Bankası da bu borç politikalarını daha azdıracak şekilde faizleri arttırarak uygulayacağını söylüyor. Enflasyon, devlet ve millet borçlandırılarak düşürülmeye çalışılıyor. Bunun mümkün olmadığını biz defalarca söyledik” şeklinde konuştu. 

 

“Halkımız, Muhalefetten de Umudunu Kesti”

 

Ekşi; “Halkımız, muhalefetten de maalesef umudunu kesmiştir. Muhalefetin hükümete bugün bizim dışımızda yaptığı eleştiriler, hükümetin tercih ettiği, Mehmet Şimşek’in politikalarından dolayı boşa çıkmıştır. Çünkü aynı politikaları önerdiler. Dikkat ederseniz muhalefet Mehmet Şimşek’in politikalarına itiraz etmiyor” dedi.

 

Çözüm Olarak Mevcut Ekonomik Sistem Değişmelidir

 

Türkiye’nin ekonomik sorunun sistem sorunu olduğunu ifade eden Ekşi; “Milli Yol Partisi olarak kurulu sömürü ekonomik düzen değişmediği sürece hiçbir değişimin gerçekleşmeyeceğini söylüyoruz. Kuvayı Milliye ruhuna ihtiyacımız var. Artık gerçek sorunu görün. Gelin birlikte gerçek sorunun korkusuzca üzerine gidelim. Bütün ayrılıkları bir kenara bırakarak, milletin bu büyük sorununun buradan çözülebileceğini görün. Gelin hep birlikte Türk siyasetinde milletimizin özlediği; adalet, liyakat ve ehliyet ilkelerinin siyasete, kurumlarımıza egemen kılalım. Bununla ilgili ortak aklı işletelim. Farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek, tartışma alanından onları çıkartıp ortak büyük sorun olan bu milleti ve devletini borçlandıran yapıya müdahale edip birlikte değiştirelim. Çözüm olarak ekonomik mevcut sistem değişmelidir. Milletimizi bu bağlamda uyandırmaya çalışıyoruz” dedi. 

 

Milli Yol Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yunus Ekşi ve partililer konuşmanın ardından 1 dakikalık ‘Sessiz Duruş Eylemi’ gerçekleştirdiler…

 

***

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

error

Bizi Sosyal Medyadan Takip Etmek İster misiniz!?

YouTube
YouTube
E-posta ile takip
RSS